58 200 202 ; E-post: eldred [ ät ] eldred.ee

Estonian English Finnish Russian

Kevadväsimus võib hakata kimbutama?

Pärast pimedaid ja külmi ning ka sajuseid ning niiskeid talvepäevi hakkab märtsipäike lõpuks ometi soojemalt paistma. Esimesed eredad päikesekiired tekitavad vastupandamatu soovi minna õue ja lihtsalt lasta päikesel end soojendada, tekib soov korjata endasse päikese virgutavat energiat.

Looduses algab muutuste aeg ning sama toimub ka meie organismis. Inimese organismis toimub ainevahetuse ja ka hormonaalse tasakaalu reguleerimine vastavalt ilmastikuoludele. Kui väljas on külm ja pime, siis püüab organism end hoida: vähendada kehatemperatuuri, tõsta vererõhku ja toota suuremates kogustes unehormooni – melatoniini. Niisugune tasakaalu reguleerimine võtab aega, kuid siis, kui organism on tasakaalu saavutanud, on hooaeg juba muutunud.

Kui päike hakkab üha enam ja eredamalt paistma, hakkab organism uuesti hormonaal- ja ainevahetussüsteemi muutma, et kohaneda uute ilmastikuoludega. Kõrgenenud kehatemperatuur, laienenud veresooned, vererõhu alanemine. Organism hakkab tasapisi vähendama unehormooni melatoniini tootmist, et asendada seda heaolu hormooni serotoniiniga.

Nii võimegi ilma soojenedes ja valgust endasse ahmides hoopis hakata tundma jõuetust, peapööritust ja üleüldist loidust. Miks selline tunne tekib? Sest keha on üleminekuajajärgus, mis ärkab pärast talve ja kohaneb uute kliimatingimustega, seetõttu olge kannatlikud ja heasoovlikud oma keha vastu sellel raskel kohanemisperioodil.

Julge otsida abi

Kui väsimus peaks olema nii suur, et ei jaksa enam kätt ega jalgagi liigutada, on kindlasti vaja perearsti juures tavaline vereproov teha, mitte hakata omal käel vitamiine sööma.
Kui enesetunne nii halb ei ole, siis on lisaks suuremale kehalisele aktiivsusele vaja muuta ka toidulaud vitamiinirikkamaks – võimalusel süüa eri lehtsalateid, paprikat, apelsine jms –, nii taandub väsimus kiiresti. Ülihea C-vitamiini allikas on hapukapsas. Kevade edenedes tasub tarvitada ka nina maast välja pistnud sibulapealseid, karulauku jms. Kui ikkagi tahta midagi apteegist, siis tõhus vahend on koeensüüm Q10 preparaat. Toonust tõstavad ka mitmesugused (ravim)taimed.