58 200 202 ; E-post: eldred [ ät ] eldred.ee

Estonian English Finnish Russian

Meedikute soovitusi jaanipühadeks

Jaanituli on perede, sugulaste, sõprade või külakogukonna kogunemisaeg, kus ikka püütakse olla üleval nii kaua, et näha päikesetõusu. Millal siis veel päikesetõusu vaadata, kui mitte aasta lühimal ööl.

Aasta lühemal ööl peetakse aasta pikemad peod ja me kõik soovime, et neid saaks veel kaua-kaua hea sõnaga meenutada. Siinkohal mõned soovitused jaanipühadeks:

  • Kroonilistel haigetel tuleks varakult varuda rohtusid ja kodust kaugemale sõites tuleks need ka kindlasti kaasa võtta.
  • Jaanipühade peomeeleolus ei tohiks mingil juhul unustada oma tavapäraseid rohuvõtmise kordasid. Vanaemadele-vanaisadele külla sõites oleks hea seda ka neile meelde tuletada. Lastelastega kohtumise rõõmutuhinas võib tavapärane rohuvõtmine kergesti ununeda. Ja kindlasti ei tohiks vanavanemad ega teised ravimitarvitajad võtta rohtu laste juuresolekul või nende nähes! Kunagi, aga eriti jaanituhinas, ei tohi hoida ravimeid lastele kättesaadavas kohas.
  • Jaanitule tegijatel tuleks süütevedeliku pudelid hoida lastele kättesaamatus kohas. Peomeeleolus võib juhtuda, et lapsed ajavad need segi limonaadiga.
  • Söömisega on soovitav siiski piiri pidada. Toitude kooslus peaks olema selline, mis ei koormaks liialt organismi. Šašlõkiliha kõrvale on toorsalat hulga kordi tervislikum kui raskesti seeditav praekartul.
  • Vee joomine on kindlasti kõige mõistlikum. Ei ole soovitatav juua erineva kangusega ja erinevat liiki alkoholi üheaegselt ning mis veelgi hullem - tühja kõhuga. Juhul, kui keegi sõber on juba alkoholi liiga palju joonud ja magama jäänud, hoia tal silm peal ja keera ta magades külje peale, et ei tekiks oksendamise ja sellesse lämbumise ohtu.
  • Terviseprobleemide korral küsige koheselt nõu Perearsti nõuandetelefonilt 1220. Kui vajatakse kiiresti kiirabi, siis helistage 112.
Võtke vabalt! Jaanipäev ei ole kohustus suure seltskonnaga koos lõket teha ega üle selle hüpata, liha grillida, õlut või muud kangemat kraami rüübata, laulda ega lõõtsa tõmmata. Jaanipäeval võib olla ka isekeskis iseendaga. Või oma kõige lähedasemaga.

Meeleolukat ja turvalist jaaniaega!